اسبک خودرو (انگشتی) و عوامل خرابی آن!
اسبک خودرو (انگشتی) و عوامل خرابی آن!
اتومبیل برای این که بتواند به فعالیت خود را شروع و سپس ادامه دهد نیاز به بخش‌های مختلفی در موتور دارد. یکی از فرآیند‌هایی است که توسط اسبک خودرو صورت می‌گیرد انتقال حرکت میل سوپاپ و یا میل بادامک به سوپاپ‌ها می باشد. هر یک از این بخش‌ها ممکن است که با ایراد مواجه شود و عمل‌کرد عادی اتومبیل را مختل کند.
موتور های درون سوز:
موتورهای درون‌سوز یا موتورهای احتراق داخلی که با ICE یا موتور نشان داده می‌شوند، به موتورهایی گفته می‌شود که در آن‌ها آمیزه ای از سوخت و اکسنده معمولاً هوا یا اکسیژن در درون محفظه ای بسته‌ای به نام محفظه احتراق واکنش داده و آتش می‌گیرند. بر اثر احتراق گازهای داغ با دما و فشار بالا حاصل می‌شوند و بر اثر انبساط این گازها، پیستون موتور را به حرکت در آورده و کار انجام می‌دهند. هرچند غالباً منظور از به‌کار بردن اصطلاح موتورهای درون‌سوز، موتورهای معمول در خودروها می‌باشند، با این حال موتورهای موشک و انواع موتورهای جت نیز در تعریف موتورهای درون‌سوز جای دارند.
نحوه کار موتورهای درون‌سوز به چه شکل است؟
خودروهای درون سوز دارای یک محفظه احتراق هستند که در آن ترکیبی از سوخت و هوا شکل می‌گیرد. نتیجه این احتراق باعث می‌شود که پیستون درون سیلندر یک حرکت رفت و برگشتی را داشته باشد. حرکت های رفت و برگشتی داخل سیلندرها به وسیله میل‌لنگ صورت می‌گیرد. میل‌لنگ علاوه بر این‌که موجب می‌شود حرکت رفت و برگشتی پیستون‌ها شکل بگیرد موجب می‌شود که حرکت رفت و برگشتی پیستون‌ها به حرکت دورانی تبدیل شود.
حرکت سوپاپ‌ها به وسیله میل لنگ و تسمه تایم کنترل می‌شود. تسمه تایم از یک طرف به میل لنگ و از طرف دیگر به میل بادامک متصل است. به همین دلیل با چرخ این بخش میل سوپاپ هم به چرخش در می‌آید. اما موضوع مهم در چنین شرایطی تنظیم زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها و متناسب با بالا و پایین شدن پیستون‌ها است. بعضی از موتورهای درون‌سوز برای انتقال نیروی میل سوپاپ به سوپاپ‌ها از قطعاتی به اسم تاپت و یا اسبک خودرو استفاده می‌کنند.
اسبک خودرو یا انگشتی چیست و چه کاری در خودرو انجام می‌دهد؟
بعضی از ماشین‌ها به وسیله یا اسبک خودرو به آخر ساق سوپاپ‌ها متصل هستند. به این ترتیب با به حرکت درآمدن میل بادامک توسط این قطعه حرکت به سوپاپ‌ها انتقال پیدا می‌کند. به این قطعه اسبک خودرو، یا چکشی می‌گویند. این وسیله مانند یک اهرم بین بادامک‌ها و ساق سوپاپ است و حرکت چرخشی میل بادامک را به شکل ضربه چکشی به سوپاپ‌ها اعمال می‌کند. به این شکل با چرخش میل بادامک به یک طرف چکشی اصابت می‌کند و همین سمت بالا می‌رود. طرف دیگر چکشی هم به دلیل بالا رفتن طرف مقابل پایین می‌آید و به آخر ساق سوپاپ نیرو وارد می‌کند و آن را سمت پایین حرکت می‌دهد.
با چرخیدن بادامک طرفی که بالا رفته است به سمت پایین می‌آید و طرف دیگر بالا می‌رود. ساق سوپاپ آزاد می‌شود و به وسیله فنری که دارد به بالا باز می‌گردد. انگشی دارای یک سوراخ است که در وسط بدنه اهرم قرار گرفته است. میل اسبک از این سواخ که بوش اسبک نام دارد عبور کرده است.
ساختار انگشتی در موتورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و این بخش با توجه به سایر قسمت‌های موتور طراحی میگردد.
تایپیت چیست و چه کاربردی در موتور خودرو دارد؟
شکل قررار گرفتن میل سوپاپ در موتورهای درون سوز داخلی به ۲ صورت سوپاپ رو و سوپاپ زیر است. تایپیت در نوع سوپاپ رو به کار می‌رود و نیروی حاصل از بادامک را به سوپاپ می‌رساند. که شکل قرار گیری تاپت به دو شکل است:
1.انتقال نیروی بادامک به ساق سوپاپ به طور مستقیم به وسیله تاپت
2.انتقال نیروی بادامک به تاپت و بعد از آن به انگشتی و در آخر هم ساق سوپاپ
در بعضی از مواقع تایپیت یک قطعه به شکل استکان است که میان بادامک و ساق سوپاپ قرار می‌گیرد تا لقی موجود را از بین ببرد. با این نحوه قرارگیری تایپیت از بالا یک سطح محدب دارد که محلی برای تماس بادامک است و از بخش پایینی هم یک سطح توخالی است که برای قرار گیری ساق سوپاپ به کار می‌رود. قابل توجه است که در بعضی از مواقع تایپیت‌ها به صورت غلطکی ساخته و به کار برده می‌شوند. این قطعه بر روی بلبرینگ‌های سوزنی ساچمه‌ای قرار می‌گیرد و با حرکت بادامک و تماس آن حرکت می‌کند. به این ترتیب می‌تواند ساق سوپاپ را به حرکت درآورد.
عوامل خرابی در انگشتی یا اسبک خودرو
عموما این قطعه مقاومت بالایی دارد و از استهلاک پایینی برخودار بوده و اما ممکن است در مواقعی که روغن‌کاری، بالا رفتن حرارت، افزایش اصطکاک و سایش وجود داشته باشد مشکلاتی رخ دهد.
عیوب رایج در اسبک یا انگشتی به شرح زیر میباشد:

1.در صورتی که فشار زیادی بر روی موتور باشد و دمای آن تغییر کند ممکن است که ترک خوردگی رخ دهد.
2.اگر اسبک خودرو لق باشد و سر آن با بادامک یا ساق سوپاپ ساییده شود ساییدگی سر اسبک رخ می‌شود.
3.اگر سیستم خوب روغن کاری نشود و اصطکاک بالا رود ساییدگی بوش اسبک خودرو رخ می‌دهد.

در خودروهای امروزی استفاده از اسبک خودرو و تاپت یک امر معمول است اما لازم است که در همه آن‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و ممکن است که بادامک‌ها به طور مستقیم با ساق سوپاپ در ارتباط باشند.

©2022 Soodbar, All Right Reserved