تفاوت دیسک و صفحه والئو سبز و آبی
تفاوت دیسک و صفحه والئو سبز و آبی
دغدغه همیشگی خریداران دیسک و صفحه والئو اصل یا تقلبی بودن این قطعه است، به همین علت ما در این مقاله تا حد زیادی توضیحات و اطلاعات مورد نیاز شما عزیزان رو در اختیارتون قرار می دهیم و باتوضیح تفاوت دیسک و صفحه والئو سبز و آبی شما را در خرید دیسک و صفحه مورد نظر خودتون راهنمایی میکنیم.
این نکته حائز اهمیت است که با وجود تفاوت بین دیسک و صفحه والئو سبز و آبی، اما هر دو آن ها تولید شده توسط خط تولید های مختلف کمپانی والئو در کشور های مختلف هستند. در نتیجه هیچ کدام تقلبی محسوب نمی شوند.
دیسک و صفحه والئو یکی از پرطرفدار ترین محصولات این برند در ایران است.
در ابتدا باید بدانید که به جز والئو فرانسه (made in france) که در بازار با عنوان “دیسک و صفحه والئو سبز” شناخته میشود، برند والئو کره (made in korea) که با نام “دیسک و صفحه والئو آبی” موجود است و همین طور والئو ترک (made in turkey) هم در بازار عرضه می شود. گفتنی است هیچ یک از این محصولات تقلبی نیستند اما در بازار فروش لوازم یدکی والئو اصل، والئو فرانسه شناخته میشود و به اصطلاح در بازار والئو ترک و کره غیر اصل نامیده میشوند. از این سه نوع دیسک و صفحه والئو که نام برده شد به ترتیب والئو فرانسه، کره و ترک از محبوبیت و مشهوریت برخوردار می باشند. شاید به نظربرسدکه “تفاوت دیسک و صفحه والئو سبز و آبی” در کشور تولید کننده است اما تنها تفاوت این نیست بلکه تفاوت های دیگری نظیر کیفیت، طول عمر یا همان دوام و قیمت هم دارند.
تفاوت بسته بندی دیسک و صفحه والئو سبز و آبی
در عکس زیر شما میتوانید از روی عکس تفاوت بسته بندی والئو سبز و والئو آبی را مشاهده کنید.
والئو ترکیه (turkey valeo clutch) برای بعضی از خودروها مانند ال ۹۰ در بسته بندی سبز رنگ و برای دیگر خودروها در بسته بندی سایپا یدک و یا ایساکویی قرار دارند. البته در همین بسته بندی سایپا و ایساکو امکان اینکه قطعه ای کره ای هم وجود داشته باشد وجود دارد. پس فقط به بسته بندی کالا ها اکتفا نکنید بلکه لیبل بر روی بسته بندی قطعات را هم مطالعه کنید. بر روی لیبل هر قطعه ساخته شده توسط کدام کشور نوشته شده است.
اما به جز تفاوت در بسته بندی نهایی کالا ها این سه مدل در بسته بندی اولیه هم تفاوت دارند. مثلا در بسته بندی والئو فرانسه دیسک و صفحه و بلبرینگ به طور کامل در یک بسته بندی وکیوم شده اند. دیسک و صفحه آبی کره ای (PHC Valeo clutch) بر خلاف مدل فرانسوی خود به طور تک به تک وکیوم شده اند یعنی دیسک در یک بسته بندی، صفحه در یک بسته بندی دیگر و بلبرینگ به طور جداگانه در بسته بندی های جدا قرار دارند. در بسته بندی ایساکویی و سایپایی دیسک و صفحه کلاچ در یک بسته بندی روی هم قرار دارند و بلبرینگ آن به طور جداگانه در همان بسته بندی قرار گرفته است.
تفاوت کیفیت دیسک و صفحه والئو سبز و آبی
اگر از نظر کیفیت بخواهیم این محصولات را با یکدیگر مقایسه کنیم، طبیعتا در صدر این جدول با نام والئو فرانسه یا والئو سبز رو به رو می شویم. دیسک و صفحه والئو سبز همگی در کشور فرانسه تولید می شود (توجه داشته باشید که دیسک و صفحه والئو سبز ال ۹۰ ساخت ترکیه است و از این روند مستثنی است). پس از آن والئو آبی یا phc ساخت کشور کره رتبه دوم را به خود اختصاص میدهد. به هر حال کیفیت والئو فرانسه یا همان سبز بیشتر از والئو آبی کره ای می باشد اما این دلیل بر بی کیفیت بودن والئو آبی نیست. و والئو ترک در رده سوم قرار میگیرد.
تفاوت عمر مفید دیسک و صفحه والئو سبز و آبی
طول عمر هر نوع دیسک و صفحه کلاچ بستگی به نوع استفاده و کارایی شما از این قطعه دارد، اماعمر کیت کلاچ شما رابطه معکوس با استفاده از کلاچ در خودروی شما دارد. اگر شما در شهر تردد میکنید و بیشتر از کلاچ استفاده می کنید، عمر دیسک و صفحه کلاچ شما کمتر می شود و یا اگر به دلیل نحوه رانندگی کمتر از کلاچ استفاده می کنید عمر دیسک و صفحه شما بیشتر می شود. اما به طور معمول عمر مفید دیسک و صفحه والئو فرانسه بین ۴۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ است. دیسک و صفحه کلاچ والئو آبی و ترکیه ای هم بین ۳۰۰۰۰ هزار تا ۵۰۰۰۰ هزار کیلومتر دوام دارد اما مجدد تاکید میکنیم که تمامی این اعداد نسبی بوده و عمر دیسک و صفحه کلاچ خودرو شما بستگی به نوع رانندگی شما دارد ونمی توانیم عددی قطعی برای آن تعیین کنیم.

تفاوت قیمت دیسک و صفحه والئو سبز و آبی
و اما یکی از مهم ترین معیار ها برای بسیاری از افراد در زمان خرید دیسک و صفحه والئو سبز، قیمت این قطعه است. به دلیل کیفیت بالاتر دیسک و صفحه والئو سبز تولید فرانسه، قیمت آن نیز از سایر کیت کلاچ های والئو بیشتر است. طبیعتا قیمت والئو کره ای PHC در رده دوم و والئو ترک در رده سوم قرار دارد.
شاید برای خرید دیسک و صفحه کلاچ والئو کره به این نکته برخورد کنید که شکل بسته بندی PHC کره ای مانند عکس زیر با هم کمی تفاوت داشته باشند ولی نکته حائض اهمیت عدم تفاوت آن ها در کیفیت است. این تفاوت در رنگ نوشته روی بسته بندی آن ها است که بیشتر برای جدا کردن و مشخص کردن خط تولید شان می باشد. پس به یاد داشته باشید که از نظر کیفیت با یکدیگر تفاوتی ندارند.
شباهت دیسک و صفحه والئو سبز و آبی
شباهت تمامی این قطعات در نوشتهِ روی دیسک و صفحه می باشد. بر روی تمامی این دیسک و صفحه ها اعم از فرانسوی، کره ای و ترکیه ای کلمه والئو به انگلیسی Valeo حک شده است. برای این که خیال شما از تقلبی بودن این قطعات آسوده شود، بدانید که چاپ این کلمه کار دشواری نیست اما حک کردن آن کاری دشوار و هزینه بر است.
دیسک و صفحه والئو سبز و آبی برای چه خودرو هایی است؟
دیسک و صفحه والئو سبز که در فرانسه تولید میشود اختصاصا برای انواع خودروهای پژو ۲۰۶، سمند، پژو ۴۰۵، زانتیا و همچنین برای خودورهای دیگر چون رانا، سیتروئن c5 و … تولید می شوند. در کل والئو سبز تولید فرانسه برای خودرو هایی استفاده می شود که از موتور های فرانسوی استفاده می نمایند. کیفیت خوب برند والئو شرکت بزرگی مانند پژو را هم به این امر وا داشته تا تولید دیسک و صفحه خودرو های خود را به این شرکت واگذار کند. یعنی شما اگر بسته بندی دیسک و صفحه کلاچ پژو اصلی را باز کنید بر روی تمامی این قطعات نام و برند والئو حک شده است.
دیسک و صفحه والئو آبی که در کره تولید میشود علاوه بر خودرو های فرانسوی، دیسک و صفحه کلاچ برای خودرو های کره ای و سایر خودرو ها نیز نیز تولید میکند. دیسک و صفحه والئو خودرو هایی مثل پراید، ریو،‌ تیبا و … توسط شرکت کره ای این برند تولید میشود.
و اما کیت کلاچ والئویی که در بسته بندی سایپا یدک و ایساکویی قرار دارند تولید کشور ترکیه است اما در کشور ایران بسته بندی شده و در بازار عرضه می شوند. این لیبیل والئو هم در ایران بر روی این بسته بندی ها زده می شود. با تمام این تفاسیر خیال شما از اینکه این قطعات تولید کمپانی والئو هستند آسوده باشد. تنها خط تولید های آنها در کشور های مختلف میباشد.
©2022 Soodbar, All Right Reserved